Jak przygotować auto do złej pogody?

Samochód pojechać powinien w każdych warunkach. Jednak podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych potrzebuje on specjalnego przygotowania. Jak to zrobić? Przeczytaj nasz jesienno zimowy poradnik i oszczędź sobie niepotrzebnego stresu.

Ten, kto choć raz jeździł autem jesienią bądź zimą wie, że są to szczególne pory roku. Im starsze i bardziej wysłużone auto, tym większe jest ryzyko, że coś pójdzie nie tak. Mało tego, nawet nowe auto najwyższej klasy, które zostanie puszczone na żywioł może nie wytrzymać starcia z polską pogodą. Do wszystkiego trzeba się przygotować. Nie wymaga to nawet wielkiego wysiłku finansowego a raczej terminowości – bo do jesieni i zimy trzeba być gotowym jeszcze zanim chwyci nas mróz. Gotowi? Zapraszamy do lektury!

Jesienne klimaty ostrzegawcze

Złota, polska jesień przyjmuje czasem mało atrakcyjne oblicze. Deszcz, mżawka i poranne mgły nie sprzyjają kierowcom podobno, jak poranne przymrozki. Niejeden kierowca przekonał się już, że zamek w drzwiach przymarznąć może jeszcze na jesień. Co robić w takiej sytuacji? Oczywiście najlepiej mają ci, którzy mogą auto bezpiecznie garażować na przykład w hali garażowej albo innym, osłonionym miejscu. Nie oszukujmy się jednak, większość osób o takiej możliwości może tylko pomarzyć a ich auta muszą stać na dworze. Trzeba dbać o ich stan i regularnie odpalać – nawet jeśli akurat nie planujemy podróżować. Bardzo istotna jest też kondycja samochodu – regularne przeglądy. Dobrze przyjrzyjmy się także obu wycieraczkom. Pióra wycieraczek powinny być dostatecznie gęste aby szybko czyścić szyby. Z pewnością docenimy to podczas opadów deszczu, zwłaszcza tego intensywnego, zacinającego.

Zima zła, zima groźna

O ile jesień można uznać za okres testowy, przygotowawczy to zima jest już egzaminem i sprawdzianem najwyższej klasy. Zimą auta może przytrafić się wszystko – przymarznięcie zamka, poślizg, zamarznięte szyby, silnik, który za nic nie chce się uruchomić. Co robić w takiej sytuacji? Trzeba zapobiegać. Stan techniczny auta powienien być bez zarzutu, tak samo światła, wycieraczki. Kwestia opon – wymieniamy je na zimówki i to obowiązkowo. Jeżeli przez kilka dni nie korzystamy z samochodu, to chociaż go odpalmy aby nie zastał się nam silnik. Teraz kilka słów o jeździe autem – ulice to nie tor wyścigowy a śnieg i lód to najgorsza nawierzchnia z możliwych. W trakcie zimy szczególne łatwo o poślizg – trzeba jeździć ostrożnie, nie za szybko i uważać na zakrętach. Jeśli poczujemy, że z autem jest coś nie tak, to należy zgłosić się z nim do wykwalifikowanego mechanika. On na pewno będzie wiedział co zrobić i pomoże nam w tej niestandardowej, trudnej sytuacji.