Obowiązki pasażera, powinności kierowcy

Zwykle jest tak, że uwaga wszystkich nakierowana jest na kierowcę – i słusznie, bo to on w głównej mierze odpowiada za styl i jakość jazdy a także poziom jej bezpieczeństwa. Jednak nie zapominajmy o pasażerach! Ich właściwa postawa może wspomóc kierowcę, niewłaściwa zaś może sprowadzić na wszystkich kłopoty. Sprawdź, jaki powinności ciążą na kierowcy a jakie na jego pasażerach!

Niewątpliwym atutem aut jest fakt, że może podróżować nimi nie tylko kierowca, ale pasażerowie – rodzina, znajomi, koledzy z pracy. Aby podróż przebiegała bez zakłóceń zarówno osoba prowadząca pojazd, jak i goście powinni przestrzegać pewnych, czasem niepisanych zasad. Poznaj je teraz zanim popełnisz drogową gafę. Wiedza na pewno zaprocentuje – może już niebawem!

Kierowca – decyduje i pilnuje – potem jedzie

Na pierwszy ogień kierowca. To oczywiście na nim ciąży najwięcej obowiązków. To osoba prowadząca pojazd jest zobowiązana przygotować go do jazdy – ustawić lusterka, sprawdzić stan auta etc. Kierowca obowiązany jest także posiadać ważne prawo jazdy i znać przepisy drogowe oraz wcielać je w życie. To na barkach zmotoryzowane leży obserwowanie drogi, wybór trasy, decyzja o zatrzymaniu na postój. To wreszcie kierowca płaci ewentualne mandaty i rozmawia ze stróżami prawa. Teraz kilka słów o profitach – kierowca jest osobą decyzyjną dla niektórych to duża korzyść i przywilej. Zmotoryzowany może także decydować kogo zabiera ze sobą w drogę. To on też zbiera na stacjach benzynowych punkty za tankowanie – i on może potem odebrać odpowiednie nagrody.

Pasażer – w pasach i spokoju

Teraz pasażerowie – ich zadanie to przede wszystkim nieprzeszkadzanie zmotoryzowanemu w prowadzeniu pojazdu. Krzyczenie, wiercenie się i kłótnie są niedopuszczalne. Pasażerowie (jeśli nie ma ku temu stosownych przeciwwskazań) powinni również zapinać pasy. Osoba, która siedzi tuż obok, kierowcy, czyli po jego prawej stronie może czasem pełnić funkcję pilota i nawigować kierowcę po trasie. W obecnych czasach nawigację stanowi czasem smartfon z włączoną aplikacją, jednak komentarz pasażera, jego rady nadal mogą być cenną wskazówką.

Dobra wola, dobra jazda i satysfakcja

Warto pamiętać iż kultura nakazuje aby to kierowca miał ostateczne zdanie w kwestii muzyki – tego, czy w ogóle ją włączać, a jeśli tak to jaka ma być – puszczana w radiu, czy może z płyty? To także do kierowcy należy decyzja nt. postojów, choć powinien on uwzględnić też potrzeby pasażerów. Dobra podróż jest warunkowana w dużej mierze dobrą wolą obu stron – tylko tyle i aż tyle potrzeba aby dotrzeć do celu w dobrych humorach.