Samochodem w niepogodę – co robić?

Prowadząc auto raczej nie zmokniesz – jednak mimo wszystko jazda w niepogodę może nastręczać trudności i niemiłych wrażeń . Jak jeździć w deszcz a jak w śniegu? Czy słoneczna pogoda to najlepszy sprzyjacie kierowcy? Otóż niekoniecznie! Przeczytaj i popraw jakość i bezpieczeństwo swojej jazdy!

W Polsce kierowcy muszą zmierzyć się z czterema porami roku, a sprawę dodatkowo utrudnia fakt, że czasem lato przypomina zimę albo dzieją się inne dziwne rzeczy. Nie ma wyjścia – zamiast lamentować trzeba się dostosować. Nie jest to znowu takie trudne – oto kilka przydatnych porad i praktycznych wskazówek.

Miesiące ciepłe

Wiosna i lato teoretycznie sprzyjają swobodnej jeździe. Słońce i wysokie temperatury mogą być jednak zgubne. Według danych Policji do większości wypadków dochodzi w czasie kiedy panują dobre warunki atmosferyczne. Okazuje się, że ładna pogoda zachęca zmotoryzowanych do mocniejszego naciskania pedału gazu. Pewność siebie bywa bardzo zgubna. Pogodna, wiosenna aura nie powinna zachęcać nas do szarżowania. Istnieją też inne zagrożenia. W trakcie upałów kierowca może poczuć się źle zasłabnąć, albo np. zasnąć za kierownicą. Uważać trzeba też na słońce – promienie słoneczne wpadające przez okno mogą nas oślepić i sprawić, że będziemy jechać dosłownie w ciemno. Jak temu zapobiegać? Warto korzystać z osłonek przeciwsłonecznych zamieszczonych w pojeździe. Kierowca może założyć też okulary przeciwsłoneczne. W gorące dni trzymajmy w aucie (w zacienionym miejscu) wodę. Osoba prowadząca pojazd powinna też być ubrana w przewiewny strój.

Miesiące zimne

Nie ma co ukrywać w Polsce częściej jest zimno niż ciepło. Odczuwają to także kierowcy i to nie tylko podczas odśnieżania auta. Już jesienią trzeba czasem zdrapywać szron z szyb a skrobaczka to stałe wyposażenie każdego zmotoryzowanego – podobnie jak odmrażacz do zamka. Zanim jednak przyjdzie zima mamy jesień. O tej porze roku czasem bywa bardzo deszczowo co nie jest korzystne. Śliska nawierzchnia sprzyja poślizgom a te są śmiertelnie niebezpieczne. Dlatego warto troszczyć się o jakość opon i jeździć ostrożnie. Auto poślizgnąć może się też na stercie liści, których jesienią nie brakuje. Inna sprawa to deszcze – potrafią być bardzo uciążliwe – ograniczają widoczność, psują przyczepność. Aby zminimalizować negatywne działanie deszczu należy przede wszystkim zatroszczyć się o stan wycieraczek – ich pióra powinny być w dobrej kondycji. Co robić zimą? W pierwszej kolejności na pewno zmienić ogumienie na tzw. zimówki. Jeżeli jedziemy w góry to może nawet o łańcuchy na koła. W trakcie trwania miesięcy zimowych, zwłaszcza w okresie opadów śniegu jeździjmy powoli i ostrożnie – może być bardzo ślisko. Spokojna jazda to bezpieczna jazda.