Sposoby na złodzieja

Wychodzisz do pracy, chcesz wsiąść do auta, a jego… nie ma. Miejsce parkingowe zionie przerażającą pustką, a ty kamieniejesz w szoku. Każdemu kierowcy sen z powiek spędza fakt kradzieży jego ukochanego samochodu. Czy są jakieś sposoby, by oszukać złodzieja?

Podstępni złodzieje

Tylko w 2014 roku złodzieje ukradli ponad 14 tysięcy samochodów. Mimo, ze to o ponad tysiąc mniej niż w roku 2013, liczba ta jest przerażająca. Oznacza ponad 14 tys. załamanych kierowców, utraty środka transportu i najczęściej pieniędzy. Żadne ubezpieczenie nie pokrywa zazwyczaj 100 % wartości pojazdu. Złodzieje najczęściej kradli auta marki Volkswagen Golf i Volkswagen Passat. Równie często kradzione są Audi A4, A3 i A6. Złodzieje kradną najczęściej dlatego, że liczę na szybki zarobek, dlatego ofiarami kradzieży padają popularne auta i szybko sprzedające się na rynku zbytu. Auta luksusowe są kradzione rzadziej, chyba, że pod konkretne zamówienie. Najwięcej pojazdów zostało skradzionych w Warszawie i okolicach. Kolejnymi miastami, w których najczęściej dochodziło do kradzieży, były Katowice i Poznań. Dużej liczny aut właściciele już nigdy nie zobaczą, ponieważ są one błyskawicznie rozbierane i sprzedawane na części. Lokalizacja pojazdów skradzionych na ogół jest dosyć trudna. Duża część z nich trafia za wschodnią granicę, gdzie wciąż kwitnie handel skradzionymi samochodami. Kupując używane auto, tym bardziej bardzo popularne, trzeba prześledzić całą jego historię. Zarówno kradzież, jak i kupowanie kradzionego pojazdu jest przestępstwem. Tłumaczenia, że nic się nie wiedziało, nie uchronią przed poniesieniem konsekwencji.

Jak uchronić się przed kradzieżą

Złodzieje mają sprytne metody i potrafią obejść nawet najbardziej wymyślne zabezpieczenia. Nie należy im jednak kradzieży ułatwiać. Może ich zniechęcić immobilizer, czy różne blokady. Najważniejsze – zamykajmy auto i nie zostawiajmy kluczyków w stacyjce! Jest to równoznaczne
z postawieniem wielkiego baneru: tu jestem, ukradnij mnie śmiało! Alarm też jest dobrym rozwiązaniem. Warto także pomyśleć o urządzeniu namierzającym, dzięki którym lokalizacja pojazdów będzie łatwiejsza. Samochody najczęściej giną z parkingów niestrzeżonych
i osiedlowych, dlatego warto pomyśleć o pozostawianiu auta w miejscu monitorowanym. Wtedy, nawet po kradzieży, Policji łatwiej uda się namierzyć złodzieja, a nawet całą szajkę. Stosowanie blokad kierownicy niewiele daje. Mimo, że są one tanie, jest to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Dla złodzieja nie jest to żadna przeszkoda. Lepszym wyjściem są blokady pedałów. Mimo, że zakładanie ich każdorazowo trwa kilka minut, mogą odstraszyć szczególnie leniwych złodziei. Blokada skrzyni biegów zadziała skutecznie, jeśli jest nowoczesna. Są to blokady mechaniczno-elektryczne, którymi steruje się za pomocą pilota. Żeby nie zachęcać złodziei, nie warto zostawiać w aucie dokumentów, kluczyków, laptopów, telefonów i innych wartościowych rzeczy. Przede wszystkim pomyśl także o ubezpieczeniu samochodu.