Wolna jazda to nie wszystko

Jeździsz dosyć wolno i myślisz, że to wystarczy? Niekoniecznie! Na drogach jest o wiele więcej rzeczy o których należy pamiętać. W przeciwnym razie prosimy się o stłuczkę, wypadek a już na pewno o mandat. Z uwagi na to warto pamiętać o najważniejszych zasadach jakimi rządzi się ruch drogowy. Chwila dla podbudowania swojej wiedzy teoretycznej!

Jeśli jeździsz z prędkością dostosowaną do warunków jazdy, to chwała Tobie jednak pamiętaj, że może to nie wystarczać. Owszem mandaty za niewłaściwą prędkość Cię ominą, ale inne już nie. Zobacz, jakie błędy popełniają zmotoryzowani i sam ich unikaj. Zaoszczędzisz sobie nerwów, pieniędzy i punktów karnych.

Dzieci i starsi – porządek za pasami

Jeśli wozisz ze sobą dziecko to pamiętaj o jego bezpieczeństwie. Przewożenie malca poza siodełkiem ochronnym to 150 zł kary. Starci pasażerowie muszą jeździć przypięci pasem (kierowcy też to dotyczy). Brak pasów choćby u jednej osoby to kara 100 zł. Ostrożnie też z nadmierną gościnnością. Jeżeli samochód mieści 5 osób, to wciskajmy na siłę 6 albo więcej. Każda nadprogramowa osoba to kolejne 100 zł kary (aż do pułapu 500 zł). Niewłączanie świateł w dzień to 100 zł kary, w nocy zaś 200 zł. Jeśli zapomnimy o światłach w tunelu to niezleżnie od pory dnia trzeba będzie płacić 200 zł kary. Używanie sygnałów dźwiękowych na obszarze zabudowanym to kolejne 100 zł.

Pieszy szczególnej troski

Ostrożnie z pieszymi. Szczególnie niebezpiecznym i surowo karanym manewrem jest omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się by ustąpić pierwszeństwa pieszym. Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych bądź też bezpośrednio przed nimi to kolejne 200 zł w plecy. Pamiętać trzeba, że kierujący powinien ustąpić pierwszeństwa pieszym na skrzyżowaniu przy skręcaniu w drogę poprzeczną. Zaniechanie tego obowiązku stwarza poważne zagrożenie na drodze i dodatkowo grozi mandatem w wysokości 350 zł.

Autostrada i ekspresówka – specjalne prawa i obowiązki

Kiedy wjeżdżamy na autostradę czy drogę ekspresową, pamiętajmy iż obowiązują tam pewne szczególne zasady. Obowiązuje tam zakaz cofania – kto go złamie musi liczyć się z karą 300 zł. Podobnie z zatrzymywaniem pojazdu – nie może ono mieć miejsca byle gdzie – musi to być wyznaczone miejsce. Kto nie przestrzega przepisów w tym zakresie, musi przygotować się na utratę 300 zł. Kary grożą też tym, którzy postanowili zakryć światła bądź urządzenia sygnalizacyjne – za takie coś można zubożeć o 200 zł. Nieco mnie, bo 100 zł kosztuje zakrywanie tablic rejestracyjnych. Co ciekawe, zmotoryzowani powinni unikać również oddalania się od auta, gdy jego silnik znajduje się w ruchu. Niefrasobliwość w tym zakresie to koszt 50 zł/